Nečitelné, přesto žádané státní dluhopisy
Dnes mě šokoval “investiční poradce” v ČSOB, u kterého jsem se zastavil kvůli Spořícím státním dluhopisům. Vehementně odmítavě mával rukama a nervózně ze sebe sypal: “K tomu vám nic neřeknu. Já vám nesmím radit. Já to s váma jen sepíšu,” a se slovy: “Všechno máte tady,” mi předložil letáček ministerstva financí z natřikrát složené A4.
Do banky jsem zašel proto, že mě zajímalo, jak bankéři obyvatelstvu-investorům tuto investiční příležitost vysvětlují. Dluhopisy mě totiž kromě jiných podmínek zaujaly svou konstrukcí – rostoucím kupónem (úrokovou sazbou). Ve svém životě investičního bankéře jsem dluhopisové emise aranžoval a překvapilo mě, že ministerstvo zvolilo právě takovou konstrukci.
I když, nezaujala mě konstrukce jako taková, jako spíš to, že jsem se na speciálních webstránkách pro dluhopisy nedopátral ani kalkulačky ani informací o efektivním úroku, tedy průměrném ročním výnosu za celé období držení dluhopisů do splatnosti. Vzhledem k tomu, že ten je nižší, než úrok ve čtvrtém (4,50%) a pátém roce (6,00%), pokládal bych za vhodné, ne-li slušné, o něm investory informovat. Zvláště potom, jedná-li se o nejširší obyvatelstvo. Nepřekvapilo by mě totiž, že výše zmíněné úrokové sazby v mnohých vyvolají nerálná očekávání výše zhodnocení své investice.
Rostoucí kůpón samozřejmě způsobuje, že efektivní výnos je tím nižší (tedy výhodnost investice), čím dříve investor dluhopis prodá. Například využije-li investor možnost vrátit dluhopis ministerstvu po čtvrtém roce, kdy dostane úrok 4,50%, zhodnotí svou investici 2,48% ročně. A to je na čtyřletém horizontu málo. Otázkou je, budou-li to naši spoluobčané-investoři vědět.
Třeba to vědí a nemají s tím problém. Za dva dny mělo být objednáno dluhopisů za 8,8 miliard Kč. Takže “investiční poradci” v bankách nepotřebují opravdu dělat nic jiného, než vyplňovat objednávky.
Komentáře: 4
Komentovat příspěvek
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.
100% o tom málokdo ví,nehledě na to,že prý stát to od Vás může kdykoliv odkoupit a vy mu to musíte prodat zpět což ,třeba i po prvním roce a to zhodnocení bude asi bídné
Není tomu tak. Emisní podmínky všech tří dluhopisů konkrétně uvádějí: “Ministerstvo financí jako emitent není oprávněno předčasně splatit vydané dluhopisy před datem splatnosti, nepožádá-li o předčasné splacení vlastník dluhopisu, ani je nabývat do vlastního majetku.”
Jste jeden z mála, kdo si emisní podmínky čte. To se cení!
Tolik času číst všechno zase nemám, ale když se k něčemu vyjadřuju, chci vědět k čemu 😉